SMS Onay Nedir?


SMSOnayı güvenlik sisteminin bir parçasıdır. Kişisel verilerinizi kullanarak işlem yaptığınız hemen hemen her platformda sms onayı istenmektedir. Sms onayı sizin kişisel verilerinizi ve hesaplarınızı koruyabilmek için düzenlenen bir sistemdir. Sms Onay sistemi Kişisel hesaplarınızı kendi özel numaranız ile değil de sanal numara kullanarak gerçekleştirme işlemidir. Sms onay sistemi kullanımı genelde tercihe bırakılmaz aksine zorunlu hale getirilir. Hesabınız başka şahısların eline geçtiğinde işlem yapmasını engellemek adına oluşturulmuş ve hesabınızı açmaya çalışanların başarısız olmasını sağlayan bu sistem sizlere seçenek olarak sunulduğu takdirde güvenliği sağlayamaz duruma gelmektedir.

Sms onay sistemini alışveriş siteleri, sosyal medya hesapları, dizi/film izleme platformları, müzik dinleme uygulamaları ve iletişim için kullanılan uygulamalar için oldukça sık kullanılır. Tüm bu sistemlerde kişisel bir hesap kullanılır ve bu kişisel hesaplarda sizin özel bilgileriniz yer almaktadır. Siteler bu özel verilerinizi koruyabilmek için sizlerin hesabının güvenliğini sağlayabilmek adına kurulmuş olan bir sistemdir. İşte tam bu noktada kendi numaranızı kullanmadan hesap doğrulama işlemini sanal numara kullanarak yapabilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra sanal numaraya gelen kişiye özel tek kullanımlık kod ile belirli bir süre içerisinde sisteme giriş yaparak sistemin güvenliğini doğrulamış olur ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Sistemin bir benzeri de e-posta onayı sistemidir. Lakin e posta sistemine göre sms sistemi daha hızlı ve pratik olduğu için daha sık kullanılan ve en çok tercih edilen bir sistemdir.

  1. Sanal Numara Nedir?

Mobil smsonay sistemi yurtdışından alınan sanal numaralarla sağlanır. Kişisel telefon numaralarının aksine belirli bir operatöre bağlı olmadan kullanıma sunulan numaralardır. Dünyanın her yerinde kullanılma imkanı olan bu numaraların kullanım süreleri değişkenlik göstermektedir. Ülkelere göre değişkenlik gösteren numaralar genellikle kullanım süreleri ortalama 30 dk ile 5 gün arasındadır. Kişisel verileri koruma kanunu kapsamınca daha da yaygınlaştırılan sms onay sistemi, hesap oluşturulan tüm platformda kullanılabilirliği vardır.

Sms Onay Sistemi Nasıl Çalışır?

Kullanımı oldukça basit olan bu sistem siteye üye olmakla başlamaktadır. Üyeliği oluşturduktan sonra bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Onay kodu almak istediğiniz hizmeti seçtikten sonraki aşama ise ülkeyi seçmenizdir. Sanal numaranız oluşturmuş olduğunuz üyelik ana sayfanızda çıkacaktır. Numara sizin için hazır hale geldikten sonra kullanmak istediğiniz platforma sanal numaranızı girerek tek seferlik Mobil Onay kodunuzu alabilirsiniz.

Sms Onay Sistemi Ücretli Midir?

Sms doğrulama sistemi ücretli bir sistemdir. Seçecek olduğunuz platforma ve ülkeye göre değişkenlik gösteren bu ücretlendirme yüklediğiniz bakiyeden düşecektir. Mobil  onay  kodunuz gelmez ise bakiyeniz hesabınıza geri aktarılır.

Nasıl Bakiye Yüklenir

Hesabınıza para yükleyebilmeniz için sanal bankacılık işlemleri dahil diğer tüm banka kanallarından yükleme yapabilirsiniz. 3 boyutlu güvenlik önlem seçenekleriyle güvenli bir şekilde bakiye yükleyebilir ve sonrasında bakiyeleri sanal numara alabilmek için kullanabilirsiniz.

Sistemden Memnun Kalmazsanız

Sistemden memnun kalmazsanız işlem yaptığınız tutar ve vergiler mevcut bakiyenizden düşerek geriye kalan bakiyenizin tamamı banka hesabınıza iade olacaktır. Yapmanız gereken tek işlem memnuniyetsizliğinizi sistem aracılığıyla bizlere iletmektir.

SMS Onay Sistemi Seçimi

SmsOnay sistemi hizmeti sunan birden çok platform vardır. Hemen hemen hepsi benzer hizmetler sunmaktadır. Ancak bunların arasında seçim yapmayı kolaylaştıracak belirli kriterler vardır. Bu kriterlerin başında banka hesaplarınızı güvence altına alabilmek için 3D güvenlikli ödeme sistemi bulunan platformlardır. Memnuniyetsizlik oluşma durumunda hesabınızdaki paranın tamamı iade olma durumu da önemli bir noktadır. Sanal numara ile sms onay sisteminde hız önemlidir. Platformun hızlı, güvenilir, sürekli hizmet veriyor olması oldukça önem arz etmektedir.